top of page

Eğitimlerde "Empati ve Dinleme"

Eğitimlerimizde "Empati ve Dinleme" konusunu genel çerçevede aşağıdaki bilgiler üzerine kuruyoruz.


Empati

Duygusal Zeka kavramını oluşturan bileşenler; Daniel Goleman tarafından öz bilinç, öz yönetim, sosyal bilinç ve ilişki yönetimi olarak ifade edilmektedir. Sosyal bilincin en önemli bileşeni ise "Empati".

Empati, bir kişinin ya da grubun hissedilen ama dile getirilmeyen duygularını sezebilmek olarak tanımlanabilir. Empati kurabilen kişiler dikkatle dinler ve öteki kişinin bakış açısını kavrayabilir­.

Empati kavramını daha iyi açıklayabilmek için şu üç kavram üzerinde düşünmek yararlı olacaktır.

  • Bilişsel Empati, başka kişilerin bakış açısını ele almamızı, zihinsel durumlarını kavramamızı ve duygularını değerlendirirken aynı zamanda kendi duygularımızı da yönetmemizi sağlar.

  • Duygusal Empati, karşımızdaki kişinin hissettiklerine biz de katılırız; bedenlerimiz, o kişinin yaşıyor olabileceği neşe veya kederde karşılıklı uyum sağlar. Böyle bir uyum genellikle otomatik, anlık ve beyin devrelerinde gerçekleşir.

Bilişsel ya da Duygusal Empati, karşımızdaki kişinin ne düşündüğünü anlayıp onunla aynı duyguları hissetmek anlamına gelse de, mutlaka sempatiye, ötekinin iyiliğiyle ilgilenmeye yol açmaz.

  • Empatik İlgi, daha da ileri gider. Onlara değer vermemizi sağlar, gerekirse yardım etmek üzere bizi harekete geçirir. Bu müşfik tutum, beynin derinlerinde ilgi ve bağlılık için aşağıdan yukarı doğru işleyen temel sistemlere dayanır, ancak bunlar daha yansıtıcı olan, onların iyiliğini ne denli önemsediğimizi değerlendiren yukarıdan aşağı doğru devrelerle karışır.

Bu üçlü şöyle özetlenebilir. "Seni fark ediyorum, duygunu paylaşıyorum ve bu yüzden sana yardım etmek için harekete geçiyorum."


Dinleme

Empatinin en önemli gerekliliklerinden biri; dinlemedir. Dinlemede dikkat edilmesi gereken husular.

  • Sessiz bir duruş,

  • Beden dili ve sözlü olarak anladığını dinlediğini gösteren tepkiler vermek,

  • Kapı aralayıcı ve konuşmaya davet eden sözler,

  • Etkin dinleme. Duyduklarımızı, anladıklarımızı karşı tarafa yansıtmak.

Empati ve etkin dinleme, iyi iletişimin en önemli unsurlarıdır.

Ek olarak şu yazılardan bilgi alınabilir.
38 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page