top of page

Kişinin Empatisinin yüksek olması her zaman yeterli mi?

Güncelleme tarihi: 2 Mar 2022

Bu soruya cevabı Harrison Assessments Yetenek Yönetimi Sistemi "Paradoks Grafiği ve Açıklamalar Raporu" ile cevap vermek isterim.

Bu rapor, birbirine zıt gibi görünen ancak aslında sinerjik bir şekilde birbirini tamamlayan 12 çift paradoksal özelliğe odaklanmaktadır. Bir paradoksta yer alan her iki özellik de güçlü olduğunda gerçek bir güçlü yön ortaya çıkar. Bu; “dengeli çok yönlülük” olarak adlandırılır ve gerektiğinde özelliklerden birine veya her ikisine kolayca erişebileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, "İyimser" ve "Olası Sorunları Analiz Eden" davranışlarının her ikisi de yüksek olduğunda, kişinin mesajını karşı tarafa etkili olarak aktarma olasılığı artar.


Bir kişinin on iki paradoksun her birinde dengede olması son derece nadir bir durumdur. Genellikle birden fazla dengesiz paradoks söz konusudur. Özelliklerden biri diğerinden önemli ölçüde daha güçlü olduğunda, paradoks dengesiz olarak değerlendirilir. Bu durumda olan kişi, zayıf olan özellik daha etkin veya uygun bir seçenek olsa da güçlü olan özelliğe dayanarak hareket etme eğiliminde olur. Bunun sonucunda, güçlü yön olarak görülen özellik bir engele dönüşür.


Paradoksu oluşturan davranışların kişiye özgü değerleri grafikte 4 farklı alanda görülür. Bunlar; dengeli çok yönlülük, dengeli yetersizlik, agresif dengesizlik, pasif dengesizliktir.


Bazı durumlarda paradoksu oluşturan davranışların değerlerine bağlı olarak savrulmalar ortaya çıkar. Her bir paradoksu oluşturan davranışların değerleri arasında 3 ve daha fazla fark olduğunda savrulmalar ortaya çıkmaktadır. Savrulmalar kişinin stres altındaki durumlardaki davranış tercihleridir. Bunlar kaçma savrulması (pasif, dıştan hissedilmeyen) ve savaşma savrulması (agresif, dıştan hissedilen) olarak adlandırılmaktadır.

Harrison Paradoks Teorisi’ne göre, dengesiz bir paradoksta stres altında olduğumuzda normal davranışımızın aksi yönüne doğru ‘savrulabiliriz’. Örneğin, Sıcakkanlılık/ Empatiyi, Kuralları Uygulatmaya tercih ettiğimizde diğer kişilerin bundan faydalandığı hissine kapılabiliriz. Sıcakkanlılık/Empatiye gereğinden fazla önem verdiğimiz için duygusal davranır ve bir noktadan sonra Sert/ Kırıcıya doğru savruluruz. Bu dıştan hissedilen ve saldırgan bir savrulmadır. Savrulma potansiyeli, grafik üzerinde hortuma benzer sembol ile gösterilmektedir.


Başlıktaki soruya dönecek olursak "Sıcakkanlılık/ Empati" çok değerli bir davranış tercihi ancak bazı durumlarda sıkı sıkıya sadece ona sarılmak yeterli olmayabiliyor. Harrison Assessments Yetenek Yönetimi Sistemi "Paradoks Grafiği ve Açıklamalar Raporu" her birinde ikişer davranışın yer aldığı toplam 12 paradoks ile kişiyi değerlendirmekte ve gelişim önerileri sunmaktadır. Bu temel değerlendirmelerin yanı sıra bir iş pozisyonu (liderlik, müşteri hizmetleri, satış vb. gibi) ya da seçilen bir iş (İK Direktörü, Pazarlama Uzmanı, Mühendis, Doktor, Havayolu Pilotu vb. gibi) için de özel paradokslar oluşturarak bunlara uygun değerlendirmeler yapabilmektedir. Ayrıca benzer yaklaşım ile Grupların Paradoks Grafiklerini oluşturmak ve gelişim önerileri sıralamak mümkündür.


Harrison Assessments Yetenek Yönetimi Sistemi ile ilgili bilgi için tıklayınız


Detaylı bilgi için lütfen bize yazın. info@anahtaregitim.com


45 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page